Kraujo tyrimai: folio rūgšties testas

Folio rūgštis arba vitaminas „B9“ yra svarbi medžiaga organizme, kuri padeda raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) gamybai bei nervinių ląstelių potrauminiam atsigavimui. Esant nepakankamam eritrocitų kiekiu kraujyje, sutrinka deguonies įsisavinimas, ko pasėkoje jaučiamės labiau pavargę, išsekę ir ženkliai dažniau įkvepiame oro gurkšnius. Kaip ir minėjome, folio rūgštis yra viena iš vitamino „B9“ formų, kurio užtektinai galima gauti paprasčiausiai tinkamai valgant. Jo gausu žaliose daržovėse, jautienoje, apelsinuose, duonoje, makaronuose ar net paprasčiausiuose pusryčių dribsniuose. Kadangi ji yra labai svarbi kūno raidai ir vystymusi, neretai pastaroji medžiaga yra specialiai pridedama į kūdikių maistą.

Dauguma iš mūsų vitamino „B9“ gauna pakankamai vien iš subalansuotos mitybos, tačiau kai kuriems gali prireikti papildomų injekcijų į organizmą. Aišku, kad norint sužinoti ar reikia jos papildomai vartoti, pirmiausia reikėtų pasitarti su šeimos gydytoju, kuris iš pradžių turėtų nustatyti ar apskritai Jums jos nepakanka.

Priežasčių, kodėl šios medžiagos trūksta organizme gali būti įvairių, tačiau dažniausios iš jų yra šios:

  • Yra valgoma nepakankamai folio rūgštimi praturtintų maisto produktų;
  • Organizmas netinkamai įsisavina šią medžiagą;
  • Gali būti, kad ji yra prarandama dėl specifinių medicininių preparatų vartojimo;
  • Jos trūkumui įtaką gali daryti inkstų bei kepenų ligos.

Norint ištirti šios medžiagos lygį kraujyje yra atliekami specialūs kraujo tyrimai, kurie gali būti skirti dėl įvairiausių su sveikata susijusių priežasčių. Mažas jos kiekis gali pakenkti raudonųjų kūnelių gamybai bei vystymuisi, todėl norint tai išsiaiškinti yra atliekami būtent tokie testai. Taip pat jie yra taikomi, kai yra numatomi kūno nervų pažeidimai bei kitos ligos (krono ar cistinė fibrozė).

Prieš būtent tokie kraujo tyrimai reikalauja tinkamo pasiruošimo, nes dažniausiai prieš juos yra rekomenduojamas nuo 6-ių iki 8-ių valandų trunkantis protarpinis badavimas, kurio metu reikia apsiriboti tik vandeniu. Kadangi laikotarpis nėra ilgas, tai tokius testus galima atlikti iš ankstaus ryto, nes miegas taip pat skaitosi, kaip badavimo laikas.

Tokie kraujo tyrimai plačiau aprašomi yra čia: https://www.testamide.lt