Vitaminų svarba vaikų odai

Jaunų žmonių sveikatos ir geros savijautos panoramoje odos sveikata dažnai lieka nepastebėta, nes ją užgožia svarbesnės problemos, tokios kaip mityba ir fizinis pasirengimas. Vis dėlto oda, didžiausias mūsų organas, vaidina svarbų vaidmenį ne tik fiziškai apsaugant, bet ir stiprinant pasitikėjimą savimi – savybės, kurios ypač svarbios formuojantis vaikystei ir paauglystei. Tai rodo, kad būtina vartoti pakankamai vitaminų, kurie yra pagrindas odos sveikatai palaikyti ir stiprinti jaunystėje.

Išskirtiniai jaunų žmonių odos poreikiai

Vaikų ir paauglių oda nėra tik mažesnė suaugusiųjų odos versija. Ji jautresnė, labiau linkusi į sudirginimus ir mažiau pritaikyta atšiauriai aplinkai ar produktams. Šiai jautriai odai reikia individualaus požiūrio į odos priežiūrą – tokio, kuris palaikytų ir puoselėtų Vitaminai odai privalo būti parenkami priklausomai pagal poreikius.. Paaugliams artėjant prie lytinio brendimo, hormonų svyravimai pradeda veikti odą, dažnai pasireiškia spuogais, kurie gali būti ir fiziškai nemalonūs, ir emociškai varginantys.

Vitaminas A: gyvybiškai svarbus elementas gyvybingai odai

Tarp jaunatviškai odai būtinų vitaminų išsiskiria vitaminas A. Jis atlieka dvejopą vaidmenį: padeda odos ląstelėms atsinaujinti ir atsistatyti bei mažina riebalų gamybą, kurie gali užkimšti poras ir sustiprinti aknę. Maisto produktai, kuriuose gausu vitamino A, pavyzdžiui, morkos, saldžiosios bulvės ir žalieji lapai, turėtų būti pagrindiniai jaunų žmonių mitybos racione. Tiems, kurie susiduria su sunkia akne, gali būti skiriami vietinio poveikio retinoidai (vitamino A darinys), tačiau švelnus jų įvedimas per mitybą taip pat gali būti labai naudingas.

Vitaminas C: visapusiška odos apsauga

Vitaminas C yra ne tik imunitetą stiprinanti priemonė; jis yra tvirtas odos gynėjas, saugantis nuo galimos taršos, UV spindulių ir kitų aplinkos veiksnių žalos. Jis taip pat atlieka svarbų vaidmenį kolageno – baltymo, padedančio išlaikyti odą putlią ir jaunatvišką – sintezėje. Tėvai turėtų skatinti vartoti daug vitamino C turinčius vaisius, pavyzdžiui, apelsinus, kivius ir braškes, kad padėtų sustiprinti vaikų odą nuo šio išorinio spaudimo.

Vitaminas E: ką apie jį turime žinoti?

Nors vitaminas E ne visada patenka į pirmuosius laikraščių puslapius, jo nauda odos sveikatai yra didelė, ypač aktyviems vaikams ir paaugliams, kurie daug laiko praleidžia lauke. Vitaminas E yra stiprus antioksidantas, padedantis apsaugoti odą nuo saulės spindulių ir aplinkos teršalų. Jo drėkinamosios savybės taip pat labai svarbios palaikant odos barjerinę funkciją, apsaugant ją nuo išsausėjimo ir pleiskanojimo bei palengvinant randų gijimą.

Subalansavimo aktas: saugus vitaminų papildymas

Vitaminai odai turi būti pritaikyti pagal priežiūros režimą, nebūtinai reikia vartoti daug maisto papildų. Pirmoji apsaugos linija visada turėtų būti subalansuota mityba, kurioje gausu daržovių, vaisių ir neskaldytų grūdų. Tačiau išrankiems valgytojams arba tiems, kurie turi mitybos apribojimų, maisto papildai gali būti labai svarbūs užtikrinant, kad jie gautų sveikai odai reikalingų maistinių medžiagų.

Tėvai turi atsargiai rinktis maisto papildus, kad išvengtų jų pertekliaus, pavyzdžiui, vitaminų toksiškumo. Pavyzdžiui, per didelis vitamino A kiekis gali sukelti hipervitaminozę A, kuriai būdingi tokie simptomai kaip regėjimo sutrikimai ir kaulų skausmai. Todėl prieš pradedant vartoti bet kokius maisto papildus, ypač vitaminus, kurie tirpsta riebaluose ir kaupiasi organizme, pavyzdžiui, A ir E, būtina pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu.

Vitaminas D, ne tik  saulės šviesos vitaminas

Kitas svarbus sveikos odos režimo komponentas yra vitaminas D, žinomas kaip saulės šviesos vitaminas. Vitaminas D sintetinamas odoje veikiant saulės spinduliams ir atlieka svarbų vaidmenį apsaugant ir atstatant odą. Jis padeda susidaryti naujoms odos ląstelėms ir gali padėti išvengti odos senėjimo. Tačiau vis labiau nerimaujant dėl UV spindulių poveikio ir jo sąsajų su odos vėžiu, labai svarbu užtikrinti saugią pusiausvyrą tarp būtino saulės spindulių poveikio ir apsaugos. Vitamino D papildai ir maisto šaltiniai, tokie kaip žuvis, praturtinti pieno produktai ir kiaušinių tryniai, gali padėti palaikyti pakankamą vitamino D kiekį, nerizikuojant per daug būti saulėje.

Cinkas: odos puoselėjimas iš vidaus

Cinkas yra mikroelementas, kuris dažnai lieka nepastebėtas diskusijose apie sveikatą odai. Jis būtinas odos imuninės sistemos vientisumui palaikyti ir atlieka svarbų vaidmenį ląstelių gamyboje bei natūraliose uždegiminėse reakcijose. Tokiuose maisto produktuose kaip riešutai, neskaldyti grūdai ir ankštiniai augalai yra daug cinko, todėl jie gali padėti palaikyti sveiką odą, ypač naudingi paaugliams, kuriems dažnai išberia odą.

Švietimo svarba

Švietimas apie tinkamą odos priežiūrą ir mitybą turėtų būti pradėtas anksti, kad jaunuoliai galėtų laikytis įprastų įpročių ir suaugę. Mokydami vaikus ir paauglius, kaip svarbu valyti, drėkinti ir tepti odą nuo saulės, kartu su vitaminais turtinga mityba, padėkite pagrindą odos sveikatai visam gyvenimui.

Tyrimams tobulėjant, mitybos ir odos sveikatos ryšys tampa vis akivaizdesnis. Vaikams ir paaugliams, kurie dar tik formuoja savo tapatybę ir pasitikėjimą savimi, sveika oda yra ne tik estetinis dalykas, bet ir bendros sveikatos ir gerovės puoselėjimas. Strateginis vitaminų vartojimas su maistu ar maisto papildais yra labai svarbi šio proceso dalis, užtikrinanti, kad jaunai odai būtų skiriama derama priežiūra ir dėmesys.  Straipsnis parašytas informacinio pobūdžio tikslais, dėl tikslių dozių bei kitų klausimų rekomenduojame pasitarti su šeimos gydytoju ar vaistininku.

Papildomai apie maisto papildus, vitaminus ir vaistus galite paskaityti svetainėje: Aconitum.lt